Obezita: epidemie třetího tisíciletí tématem Hyde Park Civilizace

Od roku 1975 se počet obézních lidí na světě ztrojnásobil. Nadváhu mají dvě miliardy lidí. Jak jsme na tom u nás? Jak správně jíst? A proč stále víc tloustnou děti a mladí? Obezitolog Štěpán Svačina byl před časem hostem Hyde Parku Civilizace na ČT24, pokud máte čas, doporučujeme rozhovor shlédnout celý, pokud ne, nejdůležitější myšlenky přinášíme právě v tomto článku!

Obezita je nemocí těla i duše, epidemie bohatého světa. Stále se ale najdou lidé, kteří považují obezitu za znak toho, že se máme dobře. Obezita je přitom stejně nebezpečná jako například kouření.

Obezita problémem již u dětí

Více než 340 milionů dětí a dospívajících na světě má nadváhu nebo jsou obézní. Ze 4 % v roce 1975 vzrostla nadváha a obezita u téhle věkové skupiny na 18 % v roce 2016. S jakými riziky je spojena dětská obezita? A proč čím dál častěji neplatí, že děti z obezity vyrostou?

„Podle nových poznatků již neplatí, co platilo dříve, že děti z nadváhy tzv. „vyrostou“. 80% dětí s nadváhou si svou obezitu přenášejí do dospělosti a stávající se z nich tzv. dospělí obézní.“

Zlatko Marinov, pediatr, Dětská obezitologická ambulance FN Motol

U prevence a u zdravého životního stylu vše začíná a končí

Právě zde máme my Češi problém – nezdravým návykům se učí již děti, hýbou se totiž stále méně. Obezita nebo nadváha se aktuálně týká asi 1/4 chlapců a 1/8 dívek!

„U 15letých kluků se výskyt nadváhy nebo obezity znásobil 2,5x, to je hrozně velké číslo!“

Zdeněk Hamřík, Fakulta tělesné kultury, UPOL

Naučit děti, že pohyb je přirozenou součástí života je aktuálním celospolečenským tématem. Více hodin tělocviku nebo zákaz sladkostí ve školách sice pomoci mohou, ale jen částečně a kýžený efekt nemusí být zaručený. Snaha musí vycházet především od rodičů.

V případě obezity hraje zásadní roli rodina a prostředí: dva rodiče obézní mají zas obézní dítě; dva rodiče, kteří nesportují, mají zase dítě, které nesportuje.“

Obezitolog, profesor Štěpán Svačina, ve vysílání Hyde Park Civilizace 16.02.2019

Kolik stojí léčba pacienta s obezitou?

„Péče o extrémně obézní lidi není ze strany státu vyřešena. Zhruba jednou za měsíc se v některé české nemocnici objeví člověk, který váží 250 až 300kg a s nímž si nevědí absolutně rady. Nemají technologie, nejsou schopni udělat zobrazovací metodu CT. Tito lidé pak umírají zbytečně, protože nejsou dokonale vyšetřeni.“

Obezitolog, profesor Štěpán Svačina, ve vysílání Hyde Park Civilizace 16.02.2019

Obezita je tak častá nemoc, že by měla být léčena praktickými lékaři – každý praktický lékař má k dispozici celý set postupů, jak s obézním člověkem pracovat. Pohled, že si svou obezitu člověk způsobil sám platí a existuje po celém světě. Zatímco některé země léčbu obezity hradí ze zdravotního pojištění, v jiných zemích jdou náklady za léčbu obezity přímo za pacientem. Podobně jako je tomu u odvykání kouření, i zde by mohl být aplikován systém „motivace“, kdy při úspěšné léčbě je část nákladů pacientovi zpětně uhrazena ze zdravotního pojištění.

Češi a pohyb? Smutná realita!

„Absence pohybu, to je prostě tragická věc. Lidé se čím dál méně pohybují, daleko méně než před dvaceti, třiceti, sto lety. Kdyby se všichni pohybovali, byli by takzvaně fit – fat (tlustí a zdraví). To jsou lidé, kteří mají velmi dobrou prognózu, i když jsou obézní, jsou fyzicky zdatní a ta prognóza je dobrá. Takzvaný unfit – unfat (štíhlí a nezdraví) na tom mohou z pohledu kardiovaskulárního být hůř než obézní, co mají pravidelný pohyb.“

Obezitolog, profesor Štěpán Svačina, ve vysílání Hyde Park Civilizace 16.02.2019

O tom, že pohyb je nezbytný, měl by být přirozenou součástí našich životů a jak důležité je vést „čiperný život“ na každém kroku (a to doslova!) hovoří Jana Havrdová, poslechněte si její rozhovor nebo přečtěte tento článek.

Pokud se pravidelně hýbete a máte pocit, že když běháte vy, dělají to všichni, jste na omylu! Nebudete tomu věřit, ale jste v menšině! Skutečnost je taková, že celé dvě třetiny Čechů se k jakékoliv sportovní aktivitě nepřinutí ani 3x za měsíc! Tito lidé místo toho plní čekárny lékařů a k pohybu je nepřinutí ani fakta o tom, že obezita zkracuje lidský život o 7 let!

Komentáře