18.květen 2019 Evropský den obezity

Evropský den obezity (EDO) je nezávislá celoevropská iniciativa, jejímž cílem je podpořit společnost k aktivnímu přístupu zvládání problému narůstající nadváhy a obezity a zapojily se do ní lékařské, lékárnické i pacientské komunity. Snaží se apelovat na to, aby obezita a nadváha začaly být vnímány jako akutní celospolečenský zdravotní problém, který v současnosti nabývá epidemických rozměrů, a nikoliv jen jako kosmetická záležitost stovek jedinců. 

V České republice je tento den komunikován společností STOP obezitě, která tento týden otevřela své dveře všem, kdo se o problematiku obezity zajímají a chtějí svůj zdravotní stav konzultovat s odborníky.

„Skutečnou pomocí pro každého, kdo chce zhubnout a začít zdravěji žít, je v prvé řadě změna myšlení – o jídle i o vlastním těle. 

PhDr. Iva Málková, zakladatelka Stop obezitě

Život s obezitou připomíná v mnoha ohledech život vrcholového sportovce, říká MUDr. Matoulek

Základem je dlouhodobý plán a tým

„I vrcholový sportovec, který se vrací po těžkém zranění, musí mít dlouhodobý plán a tým, který má kolem sebe, a který mu pomůže v dané chvíli řešit problémy, které mohou při návratu jak do života, tak třeba ke sportu nastat. Není bez zajímavosti, že týmy jsou svým složením nápadně podobné.

Zvláště na začátku by to měl být lékař, který určí základní postupy k návratu, a který k tomu vede další tým, v němž nezastupitelnou roli má kromě trenéra/ fyzioterapeuta i výživový poradce/ nutriční terapeut a psycholog. Celý tým většinou musí pracovat dohromady a v každý okamžik může být některý odborník v popředí. Mírnou výhodou obézního pacienta je to, že mu na tým často přispívá zdravotní pojišťovna, ačkoliv v jeho okolí je mnoho institucí a „odborníků“, kteří mu aktivně nabízejí pomoc. Pokud ale jsou přítomna přidružená onemocnění či je hmotnost opravdu vysoká, určitě se svěřte raději zdravotníkům.

MUDr. Matoulek pro Obesity News 01/2019

Ačkoliv to mnoho lidí zlehčuje a je přesvědčeno, že lidé s obezitou, a zvláště většího stupně, nic nedělají a jenom se válí doma a jedí, opak je často pravdou. Ve svém životě se svými kilogramy naopak denně často podávají sportovní výkony, které by jim mohl leckdo závidět.

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Obesity News 01/2019

Od roku 1975 se počet obézních lidí na světě ztrojnásobil. Nadváhu mají dvě miliardy lidí. Ani Česká republika nezlůtává bohužel pozadu. U prevence a u zdravého životního stylu vše začíná a končí – právě zde máme my Češi problém – nezdravým návykům se učí již děti, které se hýbou stále méně. Obezita nebo nadváha se tak aktuálně týká asi 1/4 chlapců a 1/8 dívek!

O situaci v ČR jsme se před časem rozepsali v článku vycházejícím z rozhovoru s obezitologem Štěpánem Svačinou, který hostem Hyde Parku Civilizace na ČT24.

Komentáře