Jiří Ježek: Vášeň pro sport je přenositelná

O motivaci, síle a úspěchu byla přednáška Jiřího Ježka, který byl prvním řečníkem konference Zdravé fitness pro zdravé Česko. Náš nejúspěšnější cyklista historie Paralympijských her, šestinásobný paralympijský vítěz a šestinásobný mistr světa se ke svému vystoupení postavil originálním způsobem – slovo „FITNESS“ rozebral na prvočinitele a všechny účastníky konference provedl svým životním příběhem.

“Narodil jsem se pro to, že budu špičkový fotbalista. V jedenácti letech jsem ale při střetu s nákladním autem přišel o pravou nohu pod kolenem. Dětský sen se mi rozsypal, musel jsem hledat jiný smysl života. Měl jsem štěstí, že mi všichni pomáhali především tím, že dělali, že se nic nestalo. Začal jsem vnímat, že když to zvládnu a nebudu se utápět v sebelítosti, bude to v očích okolí frajeřina, a ne handicap. A tehdy jsem si řekl, že chci všechno v životě dělat v dobrém slova smyslu jako frajeřinu – jinak a líp.”

Při svých sportovních aktivitách bylo nezbytné, aby si sám upravoval protézy, a tak se po škole rozhodl profesionálně věnovat navrhování a výrobě protéz.

Sport a pohyb má vyšší smysl než jen dobrou kondičku

“Ve dvaceti jsem si koupil své první sportovní kolo a začal jsem trénovat a závodit, až jsem se dostal na mezinárodní úroveň a postupně na absolutní vrchol tohoto sportu,” podělil se o své důležité životní momenty Jiří Ježek, který si ale své úspěchy nenechával pro sebe a snažil se co nejvíce motivovat druhé, nejen k závodění, ale také k pohybu jako takovému a vůbec k překonávání sama sebe.

V roce 2014 musel s profesionální cyklistikou po vážném úrazu skončit, aktivní způsob života ale neopustil. Sportu se věnuje ve volném čase dál – láska k pohybu mu zůstala.

“Fyzická aktivita a sport jsou dnes ve světě fenomén a získávají nový rozměr – nejen, že díky nim máme dobrou kondici, ale také kamarády a večer usínáme s tím, že ten den stál za to. Smysl sportu se skrývá v tom, že motivujete lidi, aby chtěli být zdravější a spokojenější, a proto spolupracuji se společnostmi, které chtějí rozpohybovat Čechy. Sport u nás má přitom velkou tradici, ať už se to týká vrcholového sportu nebo volnočasových aktivit. Proto je třeba na to navázat a vrátit Čechům radost z pohybu.“

Vystoupení Jiřího Ježka celodenní konferenci krásně rozproudilo, dodalo všem energii, motivaci a elán! Až vám někdy dojde síla, chuť a smysl pokračovat ve vašem úsilí, možná ji najdete třeba v tomto Facebookovém postu:

Komentáře