Jóga – životní styl, móda i byznys

Vaše kamarádka, kolega v práci, možná i vy osobně jste jí přišli na chuť a pokud ještě ne, dost možná o tom vážně uvažujete! Podobně jako trend běhání, který před několika lety „zvedl ze židle“ mnoho lidí, zažívá něco podobného jóga.

Všichni o ní mluví, v létě ji vidíte v každém parku, instagram je zahlcen líbivými fotkami těch nejlépe vypadajících ásán, lekce jógy nechybí v rozvrhu žádného fitness centra, studia nabízející nejrůznější druhy jógy potkáte v každém větším městě a ani cestovní kanceláře nezůstávají pozadu – relaxační pobyty s jógou jsou i zde samozřejmostí.

Proč je jóga tak oblíbená?

Odpověď je poměrně jednoduchá. Dá se cvičit kdekoliv, začít s ní může téměř každý a navíc – kromě podložky nic speciálního nepotřebujete. Díky velkému množství druhů jógy ji může cvičit fyzicky zdatný sportovec, maminka po porodu, manažer, který většinu dne prosedí v kanceláři, dítě i člověk v důchodovém věku. Každý si najde takový druh jógy, která vyhovuje právě jemu. Pozitivní účinky na tělo i duši jsou příjemné a návykové.

V Česku je asi 150 jógových studií a přibývají další

Jóga je umění přítomného okamžiku i miliardový byznys píše se v článku magazínu Forbes, na jehož vzniku se podílel i Václav Krejčík – zkušený jóga instruktor, majitel pražských Energy Studií a ředitel Power Yoga Akademie, která je členem České komory fitness.

„V posledních dvou letech studia v hlavním městě i v regionech přibývají. Své místo si u nás postupně nacházejí i specificky zaměřená studia, jako například výhradně anglicky mluvící studio Prague Yoga Collective na pražských Vinohradech.“

Václav Krejčík, jóga instruktor, majitel Energy studií, obchodní ředitel Power Yoga Akademie

Stejně rychle jako se otevírají nová a nová studia, přibývají i lektoři. U největší neziskové organizace reprezentující jógovou komunitu, Yoga Alliance, se v roce 2015 vyškolilo přibližně 53 tisíc lektorů. Jen Power Yoga Akademie Václava Krejčíka vyškolí ročně 100 nových instruktorů.

Nalákali jsme vás?

Najděte si jógové studio – ideálně v blízkosti svého domova nebo práce, porozhlédněte se ve svém okolí, podívejte se do rozvrhu fitness centra, které navštěvujete. Pokud nechcete jít sami, vydejte se třeba právě tam, kam již nějaký čas chodí vaše kamarádka nebo ten kolega, o kterém jsme hovořili na začátku tohoto článku. A ještě jeden tip! Blíží se léto a s ním nespočet venkovních lekcí jógy – pravidelných i nejrůznějších jednorázových akcí – často na velice atraktivních místech. Dívejte se kolem sebe a určitě na některou narazíte!

Namasté!