Moderní technologie mění svět fitness

Tajemně znějící názvy jako wearables nebo EMS jsou lidem, kteří se pohybují ve fitness prostředí, velmi dobře známy. Není divu, že se objevily i v přehledu nejvýznamnějších fitness trendů, které byly představeny na International Standards Meeting Europe Active koncem listopadu v Kodani.

Wearables – trenér v hodinkách

Wearables – ještě nedávno neznámý pojem, který se dá jen obtížně přeložit do češtiny, se stal v posledních letech ve světě fitness velmi frekventovaným. Zahrnuje veškerá elektronická zařízení, která se dají nosit na těle a umožňují nejrůznější měření nejen při pohybových aktivitách, ale i v běžném životě.

Do této kategorie patří například fitness náramky, chytré hodinky, fitness trackery nebo GPS zařízení, která mohou sledovat tepovou frekvenci, spotřebované kalorie, dobu sezení a spoustu dalších hledisek důležitých pro každého, kdo se rozhodl pro zdravý životní styl.

V přehledu nejvýznamnějších 20 TOP trendů, které budou určující pro rok 2020, se používání moderních technologií ve spojitosti s pohybem a cvičením umístilo na předních místech.

„Kromě hojně využívaných GPS zařízení od výrobců, jako je Misfit, Garmin nebo Apple, jsou na vzestupu také nejrůznější mobilní aplikace. Každý si tak dnes může do svého chytrého telefonu stáhnout aplikace jako Nike Run Club a MapMyRun nebo Ride. Tyto aplikace obsahují jak zvukové, tak vizuální výzvy k zahájení a ukončení cvičení a jiné podněty k pohybu. Mezi oblíbené aplikace patří např. Endomondo Pro a Joga s Janet Stone. Některé aplikace můžou také měřit fyzický pokrok klienta a spoustu dalších hledisek.“

Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness

EMS – ten pravý impulz pro svaly

„Metoda EMS (elektro-myo-stimulace) se zprvu používala pro rehabilitaci svalů po různých operacích. Na využitelnost ve fitness světě se přišlo teprve před pár lety. Nikdo si do té doby nedokázal představit, že do zatížených svalů budeme posílat elektrické impulzy. Doba pokročila a najednou se pro tuto rehabilitační pomůcku našlo zcela nové využití. Vzniklo cvičení, které je inspirované přirozenými stimuly.“

Tomáš Krmíček, BodyExpress

EMS využívá moderní technologii, abychom natrénovali tělo komplexně a zároveň velmi rychle.

Je tak dnes nejspíš nejrychlejším způsobem, jak dostat tělo do kondice, odstranit svalové nerovnováhy a zhubnout.

„Při EMS se celé tělo aktivuje pomocí slabých elektrických impulzů, stejných, jaké si samo vytváří, pomocí speciálního obleku Miha Bodytec. Oblek stimuluje svaly až 80x za sekundu, ty proto pracují mnohem výkonněji než při běžném cvičení. Dvacet minut EMS tak vydá za několik dvouhodinovek cvičení v posilovně. Tělo se přitom rovnoměrně zpevní a přirozeně vytvaruje. Proto není divu, že tuto moderní techniku využívají sportovci po celém světě, například i sprinter Usain Bolt.“

Tomáš Krmíček, BodyExpress

Cvičíme online

V době, kdy můžeme být online téměř vždy a všude, nikoho nepřekvapí rostoucí trend různých online programů, které lidi cvičí většinou doma. Dříve se hodně cvičilo podle zahraničích youtube videí – Jillian Michels, Zuzka Light atd., dnes už úspěšně fungují mnohá tuzemská. Za zmínku určitě stojí i cvičební programy ve formě aplikací – jeden z nich aktuálně spouští Les Mills – celosvětově známé skupinové lekce, které se již běžně cvičí i v českých fitness centrech.

„Důležité je říct, že online cvičení je sice trend, ale pokud se člověk rozhodne cvičit pouze online, měl by mít již nějakou zkušenost se cvičením s trenérem nebo alespoň ze skupinových lekcí. Aplikace za vás totiž jen těžko ohlídá technické provedení cviků a nesprávným cvičením doma u TV si můžete poškodit záda, kolena, čerstvé maminky si mohou kvůli sklapovačkám zhoršit diastázu nebo díky populárním „plank výzvám“ přetížit bedra,“ varuje Dana Nováková.

Dana Nováková, výkonná ředitelka České komory fitness

Online cvičení tedy může dobře sloužit jako doplněk pro lidi, kteří pravidelně cvičí s trenérem (mají tudíž základy) a třeba hodně cestují. Trenér by měl přitom se svým klientem více komunikovat, měl by být schopen konkrétně poradit, jak správně online cvičit. Máte-li svého trenéra a zároveň chcete cvičit online, není nic lepšího, než s ním trénink konzultovat, projít vybrané cviky a ujistit se, že budete i bez jeho dohledu cvičit správně.

„Přesto se domnívám, že ani sebelepší aplikace nenahradí atmosféru skupinové lekce, kterou často umí vykouzlit jen živí lidé při náročném tréninku.“

Dana Nováková, výkonná ředitelka České komory fitness