Světový den obezity není oslava, ale vztyčený prst

Světový den obezity letos připadá na středu 4. března. V tento den se po celém světě konají akce pro odborníky, politiky, pacienty i širokou veřejnost. Společnost STOB se k těmto aktivitám každoročně připojuje. Cílem tohoto dne je podpořit společnost v proaktivním přístupu zvládání problematiky nadváhy a obezity.

Obezita je skutečně akutním celosvětovým zdravotním problémem, který nabývá epidemických rozměrů.

Obezitou trpí více než 2 miliardy lidí po celém světě. Každý druhý dospělý a každé páté dítě trpí nadváhou nebo obezitou a vyhlídky do budoucna nevypadají růžově.

S obezitou je spojeno více než 30 různých onemocnění. Mezi nejzávažnější patří diabetes 2. typu, srdečně-cévní onemocnění a některé druhy rakoviny. Léčba obezity a s ní pojících se onemocnění, proplácení nemocenských plateb nebo invalidity stojí evropské vlády 70 miliard euro ročně.

Obezita je vážný problém 21. století

Lidé s obezitou trpí nízkým sebevědomím, v médiích jsou prezentováni převážně jako lenoši a nenapravitelní pojídači fast foodů a laskomin bez schopnosti se ovládat. Čím dál častěji narážejí na váhovou diskriminaci, například při pracovních pohovorech.

Hrozí vážný kolaps

Jak bude vypadat zdraví obyvatel, když je dnes každý druhý dospělý ohrožen vznikem metabolického onemocnění? Budou lidé v produktivním věku více nemocní než zdraví? Hrozí kolaps ve zdravotnictví?

Obezita přestala být estetickým problémem hrstky jedinců, ale stal se z ní vážný socioekonomický problém.

Tématice se věnuje řada odborníků z různých oborů. Jsou mezi nimi lékaři, obezitologové, farmaceuti, vědečtí pracovníci, nutriční terapeuti, potravinářští technologové, psychologové, pedagogové, také ekonomové, politici a další.

Jak je problém vážný, upozorňují významné světové organizace věnující se tématice obezity, které se pro letošní rok poprvé spojily a Světový den obezity vyhlásily v jeden den, a to ve středu 4. 3. 2020.

Po celém světě se budou konat akce pro odborníky, pacienty i širokou veřejnost. Apel míří i k politikům, kteří se zavázali do roku 2025 zastavit nárůst obezity. Politická jednání proběhnou 4. 3. 2020 v Bruselu.

Světový den obezity v ČR: Analýzy těla, pohyb a přednášky

U nás se problematice léčby a prevence obezity a nadváhy již 30 let věnují odborníci ze společnosti Stop obezitě (STOB) a pacientská organizace STOBklub. Pomáhají lidem se změnou životního stylu bez předražených doplňků a omezujících jídelníčků. Odborníci nabídnou veřejnosti v týdnu od 2. do 6. 3. tři akce:

1. Analýza složení těla na bioimpedančních přístrojích s krátkou konzultací ZDARMA

Pánové mají mít 10 – 20 % tuku v těle, dámy 20 – 30 %. S rostoucím procentem tukové tkáně stoupá i riziko vzniku řady onemocnění.

Jak jste na tom právě vy? Zjistěte složení svého těla a využijte krátké konzultace u odborníků společnosti STOB. Odnesete si nejen výsledky analýzy složení těla, ale i první úkol, na kterém začnete pracovat, a edukační materiál.  Seznam zapojených odborníků najdete zde.

1. Pohybové aktivity ZDARMA

Dlouhé sezení a nedostatek pohybu je dnes bohužel běžný. Denně máme ujít alespoň 8000 kroků a/nebo se 30 minut intenzivněji hýbat. Odborníci STOBu a instruktoři sítě Nordic Walking Point pro vás připravili i různé pohybové aktivity. Nabídka zde

1. Workshopy a přednášky v Praze, Brně a dalších městech

Přijďte si poslechnout přednášku, diskutovat a sdílet své zkušenosti na téma JAK ZDRAVĚ ZHUBNOUT nebo se naučte vychutnávat každé sousto pomocí techniky mindful eating (všímavé jedení). I tyto akce jsou ZDARMA, pražské workshopy za symbolický poplatek. Seznam všech přednášek a workshopů a místa konání najdete zde.

Jen namátkou vybíráme některé z nich:

Chcete se do hubnutí pustit a nevíte jak začít? Pokusů o hubnutí už máte několik, ale zatím jste to z nejrůznějších důvodů vždy nedotáhli do úspěšného cíle? Možná jste udělali některou z chyb hned na samém začátku! Právě pro vás je určen praktický workshop Jak začít hubnout a být v tom úspěšný?

Kdy naposledy jste zažili situaci, že jste jedli a …nic víc? Žádný telefon, žádná televize, žádné myšlenky na práci, žádný spěch. Jen vy a jídlo. Přiznejme si, že takovou chvíli zná v dnešní uspěchané době jen málokdo. Workshop všímavého jedení (mindful eating) si dává za cíl nás tyto principy znovu naučit – může se stát, že jakmile začneme jídlo opět vychutnávat, přestaneme se nevědomky přejídat (a zhubneme).

Jste odhodlaní si hubnoucí jídelníček sestavit sami a navíc z potravin, které máte rádi? Nic není nemožné, jen je potřeba vědět jak. Zdravý jídelníček, který vám bude nejen chutnat, ale u kterého také vydržíte vás naučí sestavit lektorka Marie Dobrovodská na workshopu Jak si sám sestavit zdravý jídelníček

Jakmile vám do cesty přijde cukrárna nebo vůně vašeho oblíbené fast food řetězce, jde to s vaším hubnutím „z kopce“? I na tyto situace je potřeba být připravený a umět jim odolat. Na workshopu Jak při hubnutí odolat lákadlům si osvojíte strategie, které vám pomohou podobné situace mrknutím oka překonat.

Jakou roli hraje při hubnutí psychika? Co je emoční jedení a proč se často stává, že při hubnutí máme čenobílé myšlení? Netradiční přednáška Zdravé hubnutí z pohledu výživy a psychiky rozebere problematiku hubnutí právě z těchto dvou pohledů.