Glosa Jany Havrdové: Fakta a mýty o vyjednávání

V posledních dnech a týdnech jsme my, v České komoře fitness, výrazně skoupější na posty na sociálních sítích. To může vyvolávat pocit, že se nic neděje, že Komora není aktivní, že nevyjednává. 

Bojujeme neustále, ale nechceme zveřejňovat neověřené informace

To je bohužel obrovský mýtus č. 1. Na sociálních sítích, konkrétně na facebookové stránce ČKF, dáváme prostor širokému spektru názorů a je zde samozřejmě také prostor pro otázky. Naše stránka na FB je veřejná, může se do ní podívat každý, od médií až po politiky. Cokoliv vydáme, okamžitě prochází revizí spousty lidí. Jarní i podzimní vlna pandemie nás vytrénovala, máme hodně zkušeností s nepřesnými vyjádřeními, která okamžitě řada z vás napadla. Dále to, co vydá Komora, přebírají média. Proto jsme se rozhodli zveřejňovat jen zprávy, které jsou ověřené, a informace v nich platí. Pokud něco nevíme přesně, nebo o tom stále vyjednáváme, nebudeme to postovat, protože bychom tím jen přispívali k obrovskému chaosu, který pak vzniká. Pokud má kdokoliv jakoukoliv otázku, může nás kontaktovat mailem, telefonicky nebo do zpráv na FB. Přesné a průběžné informace o našich krocích mají řádní členové České komory fitness, které několikrát týdně doslova zavalujeme výsledky jednání, otázkami i prosbami o názor v konkrétní věci. Členy Komory jsou fitness centra, školicí centra a další subjekty včetně provozovatelů saun, bazénů a dalších sportovišť, jejichž seznam najdete zde, a kteří především práci Komory prostřednictvím svého členství platí, a jimž jsme na konci dne hlavně zodpovědní.

Proti mýtu pojďme postavit pravdu č. 1. Komora vyjednává, a to na denní úrovni. Vyjednáváme jak přímo, tak prostřednictvím Hospodářské komory, kde jsme v nejužším pracovním týmu. Velmi aktivně spolupracujeme s Národní sportovní agenturou. Vyjednáváme o kompenzacích a také o podmínkách pro provoz sportovišť ve stupních 4 a 5. V úterý 22. 12. 2020 proběhlo jednání s ministrem Havlíčkem. Bylo to den před vyhlášením další podpory zasaženým sektorům. K programům jsme měli řadu připomínek a otázek, které jsme položili, např. zda bude možné čerpat v rámci COVID Gastro i na dohodáře a trenéry či instruktory, kteří spolupracují s fitness centrem. Opakovaně upozorňujeme na akutní potřebu bankovního moratoria, na problém spřízněných osob ve vztahu pronajímatel a nájemce, na obrovskou neefektivitu kompenzačních programů pro náš sektor. Současně nejen my, ale i naši kolegové z jiných sportovních oblastí voláme po specializovaném programu pro nás. Nicméně všichni dlouhodobě preferujeme plošnou a jednoduchou kompenzaci na základě tržeb či obratu. 

Intenzivně se nyní věnujeme snaze nastavit akceptovatelné podmínky pro stupeň 4 systému PES, na prvním místě voláme po zachování principu maximální kapacity podle metrů čtverečních. Stupeň 5 PES by měl otevřít alespoň pro individuální trénink. Vytvořili jsme už několik verzí, vysvětlujeme, dáváme argumenty, navrhujeme řešení zprava, zleva. Výsledek je stále nejistý a v nejhorší variantě bude možné ve stupni 4 otevřít pouze pro 6 osob v jedné provozovně, nad toto číslo bez limitu pro všechny s negativním a maximálně 48 hodin starým AG testem. Pro stupeň 5 pak bude maximální počet osob bez testu 2. Vše nad tento počet opět s testem. Stejně tak se snažíme být platní i ve vyjednávání podmínek pro otevření bazénů a saun.

Půjdeme dál cestou konstruktivního vyjednávání, ale potřebujeme vaši podporu

Mýtus č. 2 je, že my konečné podmínky jak kompenzací či PES schvalujeme, že na něco kýveme. To bohužel není pravda. My pracujeme s velmi těžkými kartami a každý jeden pozitivní bod, kterého dosáhneme pro vás, je vypocen krví, a to nejen naší, ale i vyjednavačů Hospodářské komory. A jestli jsme s výsledkem spokojeni? Věřte, že nejsme. Nejsme s výsledky spokojeni už řadu měsíců. Ale stále bojujeme a nepřestaneme, dokud vy nebudete mít plně otevřeno, nebo my sami nepadneme.

Pravdou č. 2 je naopak můj omyl, víra, že my jako Komora konstruktivním přístupem vyjednáme vše sami. Že naše návrhy a maximální ochota pracovat a pomáhat budou vyslyšeny. Že budeme rovnocenným partnerem vládě, ministerstvům, epidemiologům. Pravdou je, že pokud za námi nebude stát silný sektor, který nebude volat stejným směrem s námi, budeme my hodně bezzubí. Proto jsme od prvního momentu uvítali snahu Honzy Pravdy a Romana Ondráška s iniciativou Klik za FAIRPLAY. A také proto jsme sdíleli pozvánku na Demonstraci, která proběhla v neděli 12. 1. 2021 na Staroměstském náměstí. Jenže dav na náměstí se nedá jakkoliv kontrolovat a přes všechny dobré úmysly zůstává davem. My jako Komora budeme dál volit cestu konstruktivního vyjednávání, protože tak to umíme, pro takové jednání máme vytvořené silné kontakty. A i za cenu, že výsledek nebude takový, jaký chceme, budeme dál dělat maximum pro to, abyste vy mohli pracovat.

Nepodrážejme si nohy ve vlastním týmu

Závěrem mi dovolte osobní poznámku: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory, mi převyprávěl starý britský vtip, kterému se bohužel nedá smát:

Do britské sněmovny přijde nový mladý, nadšený čerstvě zvolený poslanec. Jeho průvodcem je letitý bard, který mu vysvětluje, jak věci chodí. Vkročí do hlavního jednacího sálu a zkušený poslanec ukazuje na jednu stranu a říká, to je naše strana a proti nám je opozice. Nadšený mlaďas se otočí zády ke své straně a ukáže na protistranu s komentářem: „Tak to jsou naši nepřátelé.“ Zkušený starý pán však s hlubokým povzdechem kontruje: „Nikoliv, nepřátele máš v zádech.“ 

A to je zoufalý pocit, kterému jsme se nevyhnuli ani my v Komoře. Věřte, že nadáváním nám, často agresivními reakcemi na Facebooku, maily, že jsme neschopní a nemožní, ničemu nepomůžete. Jen nám berete síly a motivaci na další jednání. Nemáme žádné jiné zájmy než pro vás vyjednat rozumné podmínky. To, že narážíme na politiky, úředníky, epidemiology, to se děje a dál se dít bude. Jestli chcete pomoci, tak pojďte s námi jedním směrem. Klidně běžte i sami, křičte veřejně, pište politikům, dělejte návrhy jim, nám, hledejme řešení. Ale nepodrážejme si nohy my, na naší straně. Jsme sportovci, a ti by si ve vlastním týmu síly brát neměli.

Komentáře