Ambasadoři Let's #BEACTIVE 2020

Michaela Nováková

Tanečnice a finalistka StarDance 2019
1.Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl?

"Pohyb se pro mě stal automatickou součástí života, srovnatelnou s denní hygienou. S každou životní etapou se význam pohybu pro mě mění a nabývá nových hodnot. V dětství to byl jediný funkční prostředek pro mé rodiče, aby se jim podařilo jejich hyperaktivní holčičku vůbec uspat. Během pubertálního období jsem bojovala s nadváhou a byla terčem posměchu spolužáků. Díky stupňující intenzitě tanečních tréninků byl problém rychle a snadno vyřešen. S nástupem dospělostí se pro mne pohyb stal nástrojem k socializaci a tvorbě pevných přátelských vztahů. Vstupem na sportovní vysokou školu jsem objevila zdravotní účinek pohybu, který slouží jako lék pro fyzické i psychické zdraví. Po ukončení studia se stal pohyb mou prací, radostí a nezbytnou součást každého dne, abych byla schopna zvládnout veškerá očekávání a nové výzvy v životě."

2.Proč jste se rozhodla projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?

"Po rozhovoru s Janou Havrdovou, který proběhl právě díky existenci pohybu jako takového, a to v našem případě v podobě tance, jsem ani vteřinu neváhala projekt podpořit. Pohyb nás spojil ale vícekrát. Lektorovala jsem kurzy tance, kam Jana s manželem docházela a zúčastnila jsem se pořadu Sama doma jako tanečnice z pořadu StarDance, který Jana moderovala. Zde jsem se o projektu dozvěděla. Byla jsem nadšena. Fascinovala mě realizace myšlenek, které nosím v hlavě od té doby, kdy jsem začala studovat pohyb, vyučovat tanec, lektorovat skupinové lekce a prošla kurzem nutriční terapeutky. Byla bych ráda, kdyby lidé ochutnali sladkou chuť pohybové aktivity a osladili si tak život."

3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!

"Dýcháme, pijeme, jíme a spíme automaticky, a tím dáváme svému životu čtyři hvězdy bez vnějších tlaků či sáhodlouhého přemýšlení. Každý člověk by měl dát svému životu právě těch pět nezbytných plně zářících hvězd. Nikdy není pozdě dát svému životu vyšší „hodnocení“ (⁎⁎⁎⁎⁎)."
1. Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl?

"Manželka by řekla, že všechno. Já bych řekl, že je to opravdu velkou součástí mě. Jak teď, tak v minulosti mi dal pohyb a obecně zdravý životní styl spoustu pozitivních aspektů do života. Díky sportu jsem získal spoustu kamarádů, byl jsem zdravý, zároveň ale i ty negativní věci jsou prospěšné, naučíte se překonávat sami sebe a potýkat se s překážkami. Pohyb pomáhá i psychicky a co se týká té profesionální stránky, díky pohybu a díky sportu jsem měl možnost dělat práci, kterou jsem miloval."

2. Proč jste se rozhodl projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?

"Jsem aktivní člověk a po ukončení své kariéry rád dál zkouším nové věci. Pohyb člověka dobíjí, pomáhá mu žít vyrovnaný život. Ať už je to sportovec nebo neaktivní člověk, pohyb lidem dodává jakýsi balanc do jejich životů. A proto tento projekt velmi rád podpořím."

3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!

"Lidé by se měli zapojit kvůli svému zdraví. Ne všichni proto děláme, co bychom měli. Projekt #beactive není o tom, aby člověk dělal profesionální výkony, ale aby si našel na sebe čas. Ať už je to 30 minut nebo hodina denně, v rámci procházek nebo jakékoliv jiné aktivity, která se lidem líbí, člověk je na čerstvém vzduchu a nejen tělu ale i mysli tím prospívá. Vidím to u své rodiny, když se jdeme projít, myšlenky jsou úplně jiné, máme si o čem povídat, a to si myslím, že by mělo všechny motivovat."

Marie Skalská

Lékařka v Centru sportovní medicíny Praha, lektorka, instruktorka, zakladatelka Pro Fit Institutu
1.Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl?

" Pohyb je pro mě život a život je pro mě pohyb, je to přirozená součást běhu života naší rodiny. Jsem vyšumělá baletka, která poté, co opustila jevištní prkna, přesedlala na prkna tělocvičny a předcvičuje několikero cvičebních stylů. Naše rodina aktivně provozuje veškeré sporty, které souvisí s vodou. Ať už je to voda zmrzlá na led a mí synové hokejisti, vlny na moři se správným větrem, který nás unáší na surfových prknech, magické podvodní prostory, kam se s úctou a maskou na obličeji potápíme, čerstvý prašan na nekonečných sjezdovkách a hezky upravenou stopou také nepohrdneme. Když zrovna nejezdíme na ledu nebo lyžích, neplachtíme na moři, tak se proháníme na horských kolech. Neznám spolehlivější a rychlejší dodávku dobré nálady než ranní proběhnutí probouzejícím se lesem. Zdravý životní styl je pro mě „povinnost“ každého z nás starat se o své tělo, které je jediné místo k životu, které jsme dostali, jako o svého nejlepšího přítele s láskou a pečlivostí. Nikdo jiný to za nás neudělá."

2.Proč jste se rozhodla projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?

"Protože pohybová aktivita, dokáže v největší míře ovlivnit naší zdravotní prognózu. Seznam nemocí, na které pohyb „funguje“ čítá asi 300 položek. Pohyb je také nejsilnější prevencí demence, působí jako středně silné antidepresivum, ovlivňuje naše rozumové schopnosti. Pohyb má stejný efekt jako 13 lékových skupin. Místo hrsti pilulek by stačilo nazout kecky a vyrazit ven. Jenže...."

3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!

"Protože nikdy není pozdě s pohybem začít. Vědecké studie potvrzují, že i když jste v mládí nesportoval a opřete se do pohybu až v produktivním středním věku, tak si stále zlepšujete svou zdravotní prognózu ve vztahu k výskytu onemocnění srdce a cév, nádorovým onemocněním, metabolickým onemocněním jako např. cukrovka 2. typu, o 50% procent než ti, kteří zůstanou sedět na gauči. Nemusíme trhat rekordy, dobíhat rudí v „posledním tažení“, každý krok, který uděláme navíc, každá minuta, kterou pohybem strávíme se, počítá. Malá změna životního stylu v navýšení množství pohybu dokáže v naší zdravotní prognóze udělat velký dopad."

Lucie Dědičová

"Simply a big mover", lektorka širokého spektra cvičebních forem, milovnice přirozeného pohybu s bohatými zkušenostmi vedením rozmanitých druhů lekcí. V současné době se zaměřuje na cvičení pilates se skupinami i jednotlivci, školitelka PortDeBrasTM.

1.Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl?

"Začnu tím, co pro mě zdravý životní styl NEZNAMENÁ - nejsou to rána, kdy si udělám trendy smoothie, zacvičím si jógu, dám si nějaký zdravý čaj a plná svěžesti si obléknu něco, v čem vynikne má postava. Tak se to může občas jevit z médií.
Pohyb a zdravý životní styl pro mě znamená CHÁPAT a ROZUMĚT tomu, jaký dar nám může přinášet dlouhodobě naše tělo - žít, dýchat, prožívat a sdílet barvité okamžiky plné emocí s přáteli, rodinou, spolupracovníky apod. A pokud nám toto může tělo umožnit, pak si zaslouží "setsakramenstkou" pozornost z naší strany."


2.Proč jste se rozhodla projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?

"Na dubnové konferenci České komory fitness jsem se představila jako "BIG MOVER" - a právě to vystihuje důvod, proč chci podpořit tento projekt. Naplňuje mě "pohybovat s lidmi" jako lektor a hlavně tak rozpohybovat jejich životní příběhy právě díky pohybu, ze kterého mají radost a cítí se následně dobře. Toto pozitivní naladění se pak šíří skrz cvičence a "přeskočí" např. na členy rodiny (z angl. slovíčka MOVE - hýbat, emočně pohnout). Projekt Let's BeActive se soustředí na šíření tohoto pozitivního naladění a tak chci být rozhodně u toho."

3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!

"Protože je to ta nejlepší investice do sebe, do budoucna, do kvality svého života. Která situace u vás vyvolá zajímavější pocity, které stojí za to prožít? Vyberete si 8 hodin před obrazovkou, chatování na MSN nebo raději zvolíte táborák, vínko, smích a můžete dokonce dojít na dřevo bez toho aniž byste se museli zamýšlet, jak vstát, protože ... kolena, kyčle au? Já tedy jednoznačně hlasuju za táborák a skládání dřeva - co Vy?"

David Svoboda

Olympijský vítěz z Londýna 2012 v moderním pětiboji
1.Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl?
"Od malička a celý celý život se věnuji nějakému sportu, většinu času více sportům najednou. Pohyb je pro mne přirozenou součástí každého dne a zdravý životní styl mě baví. Tréninkem se udržuji v dobré kondici, dobře se cítím a ve spojení s vhodnou stravou, životosprávou a regenerací zvyšuji svojí výkonnost ve všem, co dělám. Vždycky rád říkám, že pro to, aby tělo správně fungovalo, musí se používat."

2.Proč jste se rozhodl projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?
"Sám jsem díky sportu velmi aktivní a dobře si uvědomuji všechny výhody, které tělesná a tím i duševní zdatnost člověku přináší. Vždycky jsem rád podporoval sport a zdravý životní styl všech generací od dětí až po seniory a projekt Let’s #BEACTIVE to skvěle podtrhuje."

3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!
"Tělesná aktivita přináší každému člověku celou řadu benefitů, jako je dobrá kondice, pozitivní nálada, pevnější zdraví, vyšší odolnost a sebedůvěra a jako aktivní odpočinek i lepší psychickou regeneraci po každodenních úkolech a povinnostech. Sport je hlavně zábava a příležitost efektivně trávit volný čas s kamarády nebo s rodinou. Ti, kdo jsou fyzicky aktivní jsou výkonnější a optimističtější lidé. Pojďte se dostat do formy!"

Jan Mühlfeit

Globální stratég, kouč a mentor
1.Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl?
"Jako bývalého profesionálního tenistu mě pohyb provází celým životem. Každé ráno běhám, cvičím, zdravě jím a nezapomínám ani na dostatečný odpočinek. Má-li člověk podávat optimální výkon - pracovní nebo sportovní - a má-li být schopen své výkony zopakovat, musí dopřát tělu kromě pohybu i kvalitní odpočinek. Díky pohybu se nám navíc okysličuje mozek, což nám zpětně pomáhá lépe pracovat, myslet, učit se, soustředit se a zvládat stres."

2.Proč jste se rozhodl projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?
"Myslím si, že lidé se dnes velice málo hýbou. Historicky jsme stavění na to ujít 20 km denně, což v dnešní době zvládne málokdo. Ne, opravdu neříkám, že máte jít okamžitě uběhnout takovou vzdálenost! Myslím tím jen, že je potřeba lidem důležitost pohybu stále připomínat. Musíme si uvědomit, že hýbat se je potřebné i kvůli našemu fungování v ostatních oblastech života. Pohyb kompenzuje naši práci, díky pohybu jsme odolnější vůči stresu, psychicky silnější, což se pak zpětně projeví i ve výsledcích naší práce."

3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!
"Uvedu jeden příklad z praxe. Společnost Shell udělala nedávno výzkum, ve kterém zjistili, že jediným dlouhodobým determinantem úspěchu firmy budou lidé a jejich schopnost rychle se učit nové věci. Kdy jsme schopni se nejlépe a nejrychleji učit? Když máme okysličený mozek, jsme v tzv. flow a zde nám opět báječně poslouží pohyb. A opravdu nejde o to, aby byl každý olympijský vítěz! Stačí se jen aspoň trochu hýbat, cvičit a když ne běhat, tak minimálně chodit - to zvládne každý."

Kateřina Novotná

Úspěšná lektorka, spoluautorka projektu Odemykání dětského potenciálu
1.Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl?
"Pohyb je pro mě hodně důležitý již od dětství. Od mala jsem byla vedena ke sportu. Sportovala jsem se starším bráchou i rodiči. Vystřídala jsem spoustu různých sportů a aktivit, až jsem se nakonec uchytila v basketbale, který jsem dělala 10 let. Pro mě sport vždycky neznamenal jen pohyb jako takový, ale vnímám ho i jako důležitý prostředek seberozvoje. Učí vás disciplíně a spolupráci, což je zejména u dětí důležitý vklad do budoucího života."

2.Proč jste se rozhodla projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?
"Vezmu to z pohledu mladší generace, se kterou momentálně nejvíce pracuji. Díky moderním technologiím a stylu života dnešní společnosti je u dnešních dětí úplně normální, že si po příchodu ze školy sednou k počítači. Přirozený pohyb už u nich přestává být přirozeným do takové míry, jak jsme na něj byli zvyklí třeba my. My dospělí bychom měli jít dětem příkladem a právě proto si myslím, že je projekt Let´s #BEACTIVE hodně důležitý. Hodně se mi líbí i myšlenka sportovat ne pro výkon, ale pro zábavu. To už často neumíme ani my dospělí. Projekt Let´s #BEACTIVE se snaží pomoci vrátit sport na úroveň zábavy, na aktivitu, kterou děláme všichni společně a hlavně rádi."

3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!
"Zapojit by se měli i lidé, kteří aktivně sport nedělají, ale chtějí se ke sportu vrátit, znovu si sport zamilovat. Nejde o to chtít po sobě velké výkony, nemusíte hned brzy ráno vstávat, běhat a makat každý den, ale brát sport jako přirozenou součást života. Výborná je třeba procházka s pejskem. Zkrátka vyjít si ven do přírody, hýbat se a zamilovat se do přirozeného pohybu."

Klára Klempířová

Stylistka, módní redaktorka, konzultantka v oblasti módy, stylu a formálního oblečení
1.Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl
"Uvědomuji si, tím jak stárnu, že jsem za svoje zdraví plně zodpovědná a že když se budu zdravě stravovat a hodně hýbat, tak mi moje tělo bude sloužit dobře a déle. Chci být aktivní pro svoje děti a jednou i pro vnoučata."

2.Proč jste se rozhodla projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?
"Vážím si Jany Havrdové, prezidenty České komory fitness. Ona je přesně ta žena, která dokáže ostatní motivovat k tomu, aby se cítili a vypadali lépe. A navíc je milá a v dobrém smyslu slova „normální“ "

3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!
"Třeba proto, že „spolu to dokážeme“. Když můžete s někým sdílet své aktivity a příjemné prožitky, tak je radost ještě větší. A vzájemná podpora a motivace vede k lepším výsledkům. Proč si nejít navzájem příkladem?!!!"

Lucie Křížková

Moderátorka pořadu Sama Doma, dvojnásobná maminka, Miss ČR 2003
1.Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl?
"Už od mala jsem byla neustále v pohybu. Jsem vděčná svým rodičům, že mě nechávali běhat celé dny venku s ostatními dětmi, a že mě vedli ke sportu. Gymnastika, atletika, lyžování,… Sport se stal láskou, která nevyprchala. Sice už nesportuji tolik, jako dřív, ale na pohyb nezapomínám ani ve dnech, kdy není nálada, nebo čas. Občas stačí třeba jen vyběhnout schody, místo jízdy výtahem. Snažím se být navíc dobrým příkladem pro své děti. Ty kromě pohybu vedu i k rozumnému stravování. K tomu častý pobyt v přírodě, hodně smíchu a rodinné pohody… To je pro mě zdravý životní styl."

2.Proč jste se rozhodla projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?
"V pořadu Sama doma, který moderuji, od lékařů neustále slyšíme, že pohyb je lékem na mnohé neduhy. Projekt, který má za cíl motivovat širokou nesportující veřejnost zkusit něco nového, zdravého a zábavného, má rozhodně smysl."

3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!

"Lidé často potřebují impulsy k novým začátkům, tohle je báječná příležitost. Vezměte přátele, rodiče, děti a udělejte něco pro sebe. Pohyb je blahodárný pro tělo i mysl v jakémkoli věku."

Václav Krejčík

Zakladatel Power Yoga Akademie, provozující Energy studia Václav Krejčík Praha, vydavatel časopisu JÓGA DNES
1.Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl
"Pohyb je pro mě “lehká” droga. Nemusím ho mít příliš, ale být aktivní mi umožňuje dělat vše na plný výkon. Člověk, který sportuje, má tuto kvalitu i v mysli a tak je tvořivý, výkonný a nevzdává se, když do cesty přijde překážka."

2.Proč jste se rozhodl projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?
"Smysl má oslovit lidi, kteří jsou doma a jejich aktivita je pouze pasivní. Touží po pěkné postavě, zdraví a pohodě. Odpradávna byl člověk stvořený pro pohyb - přiměřený. A tak podaří-li se “vytáhnout” další lidi k rozummému pohybu, jedině dobře. Proto si myslím, že program má smysl."

3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!
"V mládí je člověk většinou “fit", i když necvičí, to souvisí s mládím. Postupně však začne tělo, které se nepoužívá chřadnout, nabírá na váze zbytečné kilogramy a začíná potřebovat pomoc od lékařů a lidí okolo. Člověk by však měl zůstat co nejdéle soběstačný a odpovědný sám sobě za sebe. Proto si myslím, že je potřeba přiložit ruku k dílu a něco pro sebe dělat, aby s si postupujícím věkem člověk život naplno užívat a ne opravovat to, co dříve zanedbal."

Martin Hrazdil

Osobní trenér, lektor, terapeut a konzultant v oblasti zdraví, zakladatel motivační skupiny SVVAT
1.Co pro vás znamená pohyb a zdravý životní styl
"Pohyb pro mě znamená "život", který mě zároveň obohacuje. Čím jsem starší, tím více si uvědomuji zodpovědnost ke svému zdraví, které si ve větší míře mohu ovlivnit sám, a to vhodně zvolenou aktivitou, stravou i duševní energií. Každodenní fyzický i mentální trénink mě neustále učí poznávat sám sebe a užívat si života naplno. Dodává mi energii, kterou mohu využít následně pro svoje blízké.
Při nedostatku pohybu a špatném životního stylu se tělo uzavírá do sebe a bojuje samo se sebou. Nedokáže pozitivně reagovat na vnější svět a je lehce zranitelné. Aplikace pravidelného pohybu nám umožňuje fungovat přirozeně, bez pocitu ohrožení a přitom stačí začít od toho nejjednoduššího jako např. dostatek spánku, nepřejídat se, respektovat počasí a roční období, omezit alkohol, usmívat se, vzájemně se respektovat, rozdávat radost a lásku svému okolí. "


2.Proč jste se rozhodl projekt Let´s #BEACTIVE podpořit?
"Jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl tento projekt podpořit je, že žijeme v době, která nám nabízí nepřeberné množství nástrojů pro jakoukoliv životní změnu, avšak mnoho lidí je nevyužívá. Rád bych, aby aktivních lidí, kteří najdou v tomto směru zalíbení, bylo více.
Také si buďme vědomi toho, že nemusíme za každou cenu usilovně pracovat s těžkou váhou, běhat v tempech nebo jíst podle kalorických výpočtů. Většinou stačí opravdu málo a následné výsledky nám mohou změnit život. "


3. Proč by se měli lidé do projektu Let´s #BEACTIVE zapojit? Motivujte ostatní být aktivní!
"Změnou životního stylu můžeme více poznat sami sebe a to z různých aspektů. Na začátku jakékoliv změny jsou obavy a mnoho otázek. Každá změna, ať už v rovině profesní nebo v osobním životě vyžaduje pevnou vůli, odvahu i vytrvalost. Ten, kdo se vydá po nové cestě a vydrží kráčet až do cíle, může poznat to pravé „životní štěstí".
Denně podstupujeme mnoho životních změn a vystavujeme se mnoha výzvám, ale tu nejdůležitější většinou odkládáme na druhou kolej. Věřím, že se stane péče o naše zdraví pro většinu z nás hlavní prioritou. Pokud chceme změnit svůj život, musíme změnit svoje myšlení a začít tedy u sebe!
Z dlouholetých zkušeností mohu potvrdit, že zdravé tělo mění pohled na svět. Každý, kdo se rozhodne kráčet „novou cestou“, nebude litovat. Zažije nové situace, potká nové lidi, objeví nové chutě, získá novou energii, naučí se více rozdávat lásku kolem sebe a zejména…NAJDE SÁM SEBE!!! "

Klára Kolouchová

První Češka která zdolala 3 nejvyšší hory světa

Mediální partneři Let´s #BEACTIVE 2020