Nová studie WHO: Nedostatek pohybu představuje celosvětovou zdravotní hrozbu

Téměř 1,8 miliardy dospělých na celém světě (31 %) je z důvodu nedostatečné pohybové aktivity ohroženo civilizačními onemocněními. Současně se ukazuje, že ženy jsou méně aktivní než muži. Tyto nové údaje pocházejí ze studie Světové zdravotnické organizace, která byla zveřejněna v časopise The Lancet Global Health.

V roce 2022 se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dostatečně nehýbalo 31 % dospělých na světě. To je asi 1,8 miliardy lidí. Přitom 69 % lidí doporučení WHO o množství pohybové aktivity splnilo.* Od roku 2010 do 2022 se počet lidí, kteří se málo hýbou, zvýšil o 5 %. V roce 2030 to může být až 35 %.

Pouze 22 zemí světa, z toho 12 evropských, je na dobré cestě splnit dlouhodobý cíl snížit nedostatek pohybové aktivity do roku 2030 na 15 % jejich populace. V bohatých západních zemích se lidé více hýbou. WHO navíc apeluje na pohybové aktivity žen a starších lidí.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO, říká, že větší podpora pohybových aktivit pomůže předcházet onemocněním jako rakovina a srdeční choroby. Musíme dělat odvážné kroky a do podpory pohybu více investovat. Doporučuje také více chodit pěšky nebo jezdit na kole.

WHO vyzývá ke spolupráci mezi vládami a dalšími organizacemi

Dr. Fiona Bull z WHO říká, že podpora pohybu není jen o změně životního stylu jednotlivců. Potřebujeme vytvořit prostředí, kde být aktivní bude jednodušší a bezpečnější. Nejvíce neaktivních lidí je v bohatých asijských zemích (48 %) a v jižní Asii (45 %). Více než polovina lidí se nehýbe ve Spojených arabských emirátech. V bohatých západních zemích je to 28 % a nejméně lidí, kteří se nehýbou, je v Oceánii (14 %). Ženy se hýbou méně než muži: 34 % žen oproti 29 % mužů. V některých zemích, jako jsou Afghánistán, Pákistán, Kuba, Guyana, Írán a Bahamy, je rozdíl až 20 %.

Je důležité podporovat pohyb i u starších lidí

Lidé starší 60 let se hýbou méně než mladší dospělí, Dr. Rüdiger Krech z WHO upozorňuje, že nedostatek pohybu je tichou hrozbou pro zdraví.

„Musíme najít nové způsoby, jak lidi motivovat k pohybu, a to s ohledem na jejich věk, prostředí a kulturu. Pokud bude pohyb dostupný, cenově přijatelný a příjemný, můžeme snížit riziko nemocí a vytvořit zdravější společnost.“

*WHO doporučuje, aby se dospělí hýbali alespoň 150 minut týdně středně nebo 75 minut intenzivně.

Zdroj : World Health Organization says physical inactivity is causing global health threat (healthclubmanagement.co.uk)

Komentáře