Platit mužům za hubnutí by mohlo pomoci vyřešit krizi obezity

Studie Game of Stones, vedená profesorem Patem Hoddinottem, publikovaná v časopise The Journal of the American Medical Association a prezentovaná na Evropském kongresu pro obezitu v Benátkách přišla se zajímavými výsledky. Studie ukazuje, že kombinace peněžních odměn a motivačních textů denně může pomoci mužům zhubnout. Samotné textové zprávy mají menší hodnotu, ale mají určitý vliv. Vědci tvrdí, že by se mohlo jednat o levné řešení pro boj s obezitou Podle celoroční studie je nabízení finančních nabídek lidem, které je mají povzbudit k hubnutí, účinné a mohlo by být levným řešením na podporu zdravotnictví v boji proti obezitě.

Studie trvala celý rok a ukázala, že peněžní odměny jsou účinné a mohou pomoci zdravotnictví. Výzkum probíhal ve Skotsku, Anglii a Severním Irsku a zúčastnilo se ho 585 mužů. Byli rozděleni do tří skupin: jedna skupina dostávala zprávy a peníze, druhá jen zprávy a třetí nic.

Muži měli za úkol zhubnout 5 % své váhy za tři měsíce, 10 % za šest měsíců a udržet váhu po 12 měsících, aby dostali peníze

Po roce se zjistilo, že muži, kteří dostávali zprávy i peníze, zhubli nejvíce – o 5 %. Ti, kteří dostávali jen zprávy, zhubli o 3 % a třetí skupina zhubla jen o 1 %.

Profesor Hoddinott říká, že muže je těžké motivovat, protože neradi chodí na kurzy hubnutí. Výzkum ukázal, že peněžní odměny jsou oblíbené a fungují. Tato metoda je levná a vyžaduje jen pár krátkých schůzek a peníze se vyplácejí na konci těm, kteří zhubnou o více než 5 % své váhy.

Obezita a nemoci s ní spojené stojí (NEJEN) britské zdravotnictví hodně peněz, takže je potřeba nové řešení.

Muži, kteří se zúčastnili, měli průměrný věk 51 let. Mnozí z nich žili v chudších oblastech, měli zdravotní problémy nebo duševní poruchy. Jeden z úspěšných účastníků řekl, že se mu líbilo, že projekt byl zaměřen na muže a měl soutěžní prvek. Jiný účastník, který zhubl skoro dva kilogramy, řekl, že schůzky byly krátké, takže se mohl snadno zúčastnit, ale zároveň ho udržely motivovaného.

Zdroj: Paying men to lose weight could help fix obesity crisis (healthclubmanagement.co.uk)

Komentáře