Fitness je nejoblíbenější fyzickou aktivitou na světě, 50 % lidí by chtělo cvičení věnovat více času

Údaje pocházejí z nové studie Global Views on Exercise and Team sports od společnosti Ipsos Global Advisor, které se účastnilo celkem 21 503 dospělých lidí, z celkově 29 zemí. Mezi pět nejčastěji provozovaných sportů a aktivit v běžném týdnu patří fitness (20 % dotazovaných), běh (19 %), jízda na kole (3 %) dále pak fotbal (10 %) a plavání (9 %). Navíc, šest z deseti respondentů uvedlo, že by chtěli cvičit více (58 %), překážkou je ale nedostatek času (37 %).

Přístup k aktivnímu životnímu stylu se v každém státě liší

Studie také odhalila zajímavé geografické kulturní rozdíly v přístupu k aktivnímu životnímu stylu. Lidé v Turecku a Argentině uváděli jako hlavní překážku nedostatek peněz (33 %), zatímco občané Saudské Arábie a Jižní Afriky uváděli příliš horké počasí. Japonci naopak tvrdí, že neexistují žádné překážky, ale že prostě cvičit nechtějí.

Lidé z Nizozemska jsou fyzicky nejaktivnější, téměř dvě hodiny denně věnují pohybu nebo týmovým sportům. Toto číslo je téměř dvojnásobek průměru, tj. 6 hodin týdně. Možná překvapivě jsou nejméně fyzicky zdatní Brazilci, kteří stráví pohybem pouhé tři hodiny týdně (26 minut denně).

Muži vs. ženy

Pokud jde o rozdíly mezi pohlavími, respondenti muži cvičí v průměru 7 hodin týdně, pohybem tak stráví hodinu denně. Ženy dle uvedených dat cvičí o 1,5 hodiny méně než muži.

Češi se stále málo hýbou

Češi se v porovnání s jinými národy v Evropě hýbou jen velmi málo. Podle posledního průzkumu Eurobarometru se pouze 7 % lidí hýbe pravidelně a 46 % vůbec. Kvůli nedostatku pohybu přibývá obézních lidí a zvyšuje se riziko civilizačních onemocnění.

“Nedostatek pohybu má vedle významných zdravotních dopadů ve všech věkových kategoriích i obrovský dopad na financování zdravotní péče. Proto je třeba zahájit zásadní změny v přístupu k této problematice. Výsledky takového snažení sice nepřijdou v horizontu jednotek let, ale je třeba začít podobně jako v oblasti životního prostředí,”

zdůrazňuje  Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, která akci pořádá ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, a dále se na ní podílí také Národní sportovní agentura a další významné sportovní organizace u nás.

Jak tedy změnit společenské paradigma aktivního pohybu jako volnočasové aktivity? A jak zapojit pravidelný pohyb do zdravotně-preventivní strategie České republiky?

Tyto a mnohé další otázky otevřou účastníci vrcholné události Evropského týdne sportu v České republice! Kulatý stůl českého fitness a sportovního prostředí a lékařů se zástupci hlavních politických stran na téma “Podpora pohybové aktivity a sportu jako politická i společenská priorita” se uskuteční ve čtvrtek 30. 9. od 10:00 hodin. Konference bude přenášena on-line a je zdarma.

“Naším společným cílem je výrazně apelovat na změnu přístupu k systémové podpoře pravidelné fyzické aktivity v každodenním životě občanů České republiky,”

dodává Jana Havrdová s tím, že přenos celé akce bude probíhat on-line prostřednictvím sociálních sítí a agentury ČTK.