Program konference je rozdělen do pěti bloků, které pokryjí široké spektrum témat spojených s podporou pohybových aktivit a nabídne řadu přednášek a příkladů dobré praxe z České republiky i ze zahraničí. Konference bude probíhat v češtině a angličtině bez tlumočení.
Konferenci zahájí Zsofie Pusztai, vedoucí kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice, která představí globální pohled na podporu aktivního životního stylu a výživy na zdraví jedince i společnosti. Dále se podíváme na to, jak je pohybová aktivita integrována do národních i evropských právních předpisů a politik. Andreas Paulsen z EuropeActive představí strategie a doporučení EU v oblasti pohybu. S Františkem Horákem z Národní sportovní agentury probereme, co připravuje nový zákon o sportu a Matyáš Fošum z Ministerstva zdravotnictví České republiky poukáže na význam pohybu v rámci preventivních i léčebných strategií. O tom, že bez výživy to nepůjde a zda může zdanění slazených nápojů pozitivně ovlivnit naše zdraví, bude mluvit Eliška Selinger z Univerzity Karlovy Praha.
Tento blok přinese vyhlášení výsledků unikátní ankety, která reflektuje úspěchy a výzvy v oblasti pohybových aktivit. Vyhlásíme výsledky ankety „To se povedlo“ a „Prostor pro zlepšení“, kde nejde o kritiku, ale o společné hledání cest, jak dělat věci lépe!
Poslechněte si, jak pravidelná pohybová aktivita přispívá k lepšímu zdraví. Jan Pirk z IKEM a člen Výboru pro zdravotnictví Senátu vysvětlí základní přínosy aktivního životního stylu a Michal Vráblík z České asociace preventivní kardiologie zdůrazní význam pohybu v prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění. O tom, že “Pohyb je lék” a argumenty, proč zařadit pohyb mezi nenahraditelné léčebné programy, bude mluvit Aleš Kroužecký z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Na závěr bloku se opět podíváme na příklad dobré praxe a od Veroniky Všetíčkové z European Liver Patient’s Association se dozvíte, jak významný může být pohyb pro pacienty s onemocněním jater.
Čtvrtý blok bude o tom, jak implementovat více pohybových aktivit do škol, firem, měst a všude kolem nás. Nejprve se podíváme na příklady ze zahraničí, které představí Aleš Vlk z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Na tento vstup naváže Ondřej Andrys z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s jasnou vizí, jak by měla vypadat Aktivní škola a jakým způsobem vrátit pohyb dětem do času stráveného ve škole. Jako příklad dobré praxe představí Ondřej Lípa a Antonín Barák projekt Trenéři ve škole.
Druhá část tohoto bloku se bude věnovat zdraví ve firmách a municipalitách. Další velmi zajímavý příklad dobré praxe o dvaceti letech zkušeností s podporou pohybových aktivit v regionu Emilia-Romagna v Itálii nám přednese ředitelka The Wellness Foundation Federica Alberti. Co znamená sociálně odpovědná firma (CSR) a že to je ještě více než sport, zdůrazní Michaela Veselá z CZ Basketball. A opět na závěr bloku uvedeme příklad dobré praxe – jak se Česká spořitelna stala leaderem v péči o zdraví svých zaměstnanců, nám řekne Pavla Mendlová, manažerka zdraví České Spořitelny.
Nenechte si ujít ani představení druhého ročníku kampaně Aktivní září, série akcí pro širokou veřejnost jejímž cílem je změnit životní styl obyvatel České republiky. Chybět nebude ani Evropský týden sportu, jehož koordinátorem je Český olympijský výbor. A co školy a města a obce? Jitka Literová z FISAF.cz prozradí, jak bude Aktivní září probíhat v Kladně a jeho okolí. Inspirací by pro Vás mohla být také Dobříš, kterou k pohybu přivedlo tamní vedení v čele s místostarostkou Jindřiškou Rombou. Dobříš už je na mapě jako město plné energie a pohybu, tak se přidejte k nim!
Konference je dalším důležitým krokem k uznání významu pohybových aktivit, jejich podpoře a zapojení do každodenního života. Zveme všechny zájemce o zdravý životní styl, odborníky z oblasti sportu, zdravotnictví, školství a dalších oblastí života společnosti. Registrace na konferenci je nyní otevřená a je zdarma. Více informací naleznete na webu Nadačního fondu AKTIVNÍ ČESKO.