“Konference EHFF potvrdila svoji pověst elitní akce evropského fitness sektoru. Jsem velmi ráda, že v České republice plně držíme krok s dlouhodobým trendem změny vnímání i reálného potenciálu fitness – od volnočasové aktivity do nedílné součásti primární prevence,” uvedla ke konferenci prezidentka České komory fitness, Jana Havrdová.
Na konferenci zazněla také nejnovější data ze zprávy European Health & Fitness Market Report 2024, kterou tradičně představila společnost Deloitte ve spolupráci s EuropeActive. Zpráva potvrdila, že trh po pandemii opět roste – jak v počtu členství, tak v tržbách.
Zpráva zároveň ukázala na:
Velkou pozornost vzbudila keynote přednáška Briana Robinsona, globálního strategického ředitele a šéfa růstu ve skupině Havas Group New York, která se věnovala fenoménu rychlých léků na hubnutí – tzv. GLP-1. Tyto přípravky (např. Ozempic) mají potenciál zásadně ovlivnit spotřebitelské chování napříč mnoha odvětvími– od potravin a módy, přes beauty a cestování, až po fitness.
Léky na hubnutí jsou stále větším hráčem na trhu a jejich užívání rapidně roste – nejen v USA, ale i v Evropě. Zazněl jasný apel: Fitness sektor nesmí tyto “trendy” ignorovat, ale musí jednoznačně reagovat edukací. GLP-1 léky mohou lidem pomoci snížit hmotnost, ale samy o sobě nenahradí pohyb, nevybudují svaly ani nezlepší fyzickou kondici, která je zásadní pro dlouhověkost a kvalitu života. Právě zde se otevírá prostor pro osvětu a spolupráci – ukázat, že zdravý a udržitelný životní styl není jen o čísle na váze, ale o síle, energii a duševní pohodě.
Jedním z inspirativních momentů konference byla přednáška na téma “LONGEVITY – More healthCARE is not the solution, more health is!”, kterou přednesl Lucien Engelen, mezinárodně uznávaný řečník a vizionář v oblasti zdravotnictví. Engelen, CEO společnosti TransformHealth, autor, člen fakulty NextMed Health USA a bývalý šéfredaktor ICT&Health, nabídl pohled na to, jak současná digitální éra, umělá inteligence a rostoucí uvědomění o těle a mysli mohou zásadně prodloužit náš věk ve zdraví (healthspan).
Jeho hlavní poselství bylo jasné: „Není třeba více zdravotní péče, ale více zdraví.“ Zdravotnický systém by se měl transformovat směrem k prevenci, samostatnosti a aktivnímu životnímu stylu. Fitness sektor v tom hraje klíčovou roli – jako partner v budování odolnosti, fyzické i duševní pohody a soběstačnosti populace.
Zvláštní pozornost byla věnována i fenoménu boutique studií, které přinášejí klientům intenzivní zážitek, komunitu a personalizovaný přístup. Panel s názvem „The rise of boutique studios“ ukázal, že tato studia přitahují především městskou, mladší populaci a často působí jako tzv. “inkubátory inovací” – od technologií až po marketingové strategie. Pro tradiční centra je to důležitý signál k zamyšlení nad službami a zákaznickou zkušeností.
Tuto panelovou diskuzi moderovala Liz Terry (šéfredaktorka magazínu HCM)
Jedním z důležitých témat konference bylo pokračující rozšiřování evropského certifikačního schématu FITcert®, které je postavené na nové evropské normě EN 17229. Tento systém umožňuje fitness centrům být nezávisle hodnoceny na základě jasně definovaných kritérií kvality, která zahrnují provozní řízení, bezpečnost, hygienu i zákaznický servis. Cílem FITcertu je pomoci klubům prokázat, že splňují vysoké standardy a poskytují bezpečné a profesionální prostředí pro své klienty.
FITcert tak slouží nejen jako nástroj pro zvyšování důvěry veřejnosti, ale také jako konkurenční výhoda a jasný signál profesionality vůči partnerům, pojišťovnám či municipalitám.
S FITcertem úzce souvisí také EREPS – Evropský registr fitness profesionálů, který je celosvětově uznávanou značkou kvality a odbornosti v oblasti fitness. Zajišťuje, že trenéři a instruktoři splňují standardizované požadavky na vzdělání a profesní rozvoj. Kombinace certifikovaného prostředí (FITcert) a kvalifikovaného personálu (EREPS) tvoří základ důvěryhodného a zdraví prospěšného fitness sektoru v celé Evropě.