Co bude dál? Česká komora fitness představila sadu návrhů na kompenzace fitness sektoru

Kolik bude stát dvoutýdenní lockdown fitness sektoru jsme spočítali. Už nyní ale víme, že naše sportoviště budou uzavřena nejméně tři týdny! Právě proto je nezbytně nutné, aby zasažené sektory dostaly pomoc v podobě cílených kompenzací. S Hospodářskou komorou ČR projednáváme nejen akutní pomoc, ale i pomoc dlouhodobou, jak pro restart sektoru, tak pro podporu pravidelné fyzické aktivity.

 Jak by měla vypadat akutní pomoc fitness sektoru?

Česká komora fitness společně s Hospodářskou komorou ČR vyzvala vládu, aby s novými mimořádnými opatřeními proti šíření koronaviru obnovila jarní programy podpory, jako je kompenzační bonus pro OSVČ „Pětadvacítka“, prodloužení programů Antivirus A, B i C, pomoc pro osoby pracující na DPP nebo DPČ, podpora společníků malých s.r.o. a obnovení programu COVID – Nájemné.

S koncem měsíce října také končí splátkové moratorium na hypotéky a spotřebitelské úvěry, i na tuto problematiku jsme proto upozornili.

Co je ale nové, je program pracovně nazvaný COVID – Sportoviště. Ten by měl být zaměřený na tělocvičny, hřiště, kluziště, kurty, ringy, herny bowlingu nebo kulečníku, tréninková zařízení, vnitřní prostory venkovních sportovišť, posiloven a fitness center, umělá koupaliště, jako jsou plavecký bazén, koupelový bazén, bazén pro kojence a batolata nebo brouzdaliště, dále wellness zařízení včetně saun, solárií a solných jeskyní, který by podle m2 a lokality, nebo na základě fakturace (nájemné, energie, náklady zastavení a znovu rozběhnutí provozu) provozovatelům umožnil čerpat příspěvek na úhradu fixních nákladů. Finální parametry pro podporu sportovišť jsou předmětem jednání.

Dlouhodobá pomoc sektoru a podpora pravidelné fyzické aktivity

Pro restart sektoru také navrhujeme vytvoření „FITkarty“ na vstupy na sportoviště, na kterou by mohli přispívat zaměstnavatelé i zaměstnanci a zdravotní pojišťovny. Vzniknout by tak mohla evidence pohybových aktivit občanů a jejich následné bonusování v rámci systému zdravotního nebo životního pojištění. Náklady zaměstnavatelů do takové karty by byly daňově uznatelné do určité měsíční či roční výše.

„To, o co žádáme z dlouhodobého hlediska, je program, který jsme pracovně nazvali FITkarta. Cílem je, aby se lidé aktivně začali hýbat a podílet se na tom mohli i zaměstnavatelé a pojišťovny.“

řekla Jana Havrdová v rozhovoru pro Seznam Zprávy

Tisková zpráva Hospodářské komory ČR

Možné prodloužení programu Antivirus A 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce navrhnout prodloužení programu Antivirus A, který končí 31.10., kdy program měl nahradit tzv. kurzarbeit. Program Antivirus A spočívá v tom, že stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 000 korun superhrubé mzdy, na celou dobu opatření proti šíření koronaviru a zpětně ke dni vyhlášení nouzového stavu.

Kompenzace by podle ní tentokrát měla být stoprocentní a strop vyplácené náhrady by se měl zvýšit na 50 000 korun. Maláčová to uvedla na twitteru.

Situaci samozřejmě neustále sledujeme a o výsledcích vás budeme průběžně informovat.

Komentáře