Průzkum byl zaslán na celkem 125 940 adres, včetně více než 32 000 odborníků s certifikací ACSM, přičemž odpovědělo 3 735 osob (58 % žen a 41 % mužů) z téměř všech kontinentů. Výsledky tohoto každoročního průzkumu by tak mohly zásadně pomoci všem profesionálům v oblasti zdraví a fitness. Ukazují směr, jakým se fitness sektor ubírá a provozovatelé tak mohou lépe připravit a plánovat růst a rozvoj jejich podnikání.
Výsledky letošního průzkumu by se klidně mohly jmenovat “Fitness průmysl jako součást postpandemické regenerace” nebo “Co se stalo s online tréninkem a domácími posilovnami?”. V době pandemie COVID-19 se fitness profesionálové museli adaptovat na aktuální podmínky a ve velké míře poskytovali i on-line tréninky. Na rozdíl od roku 2021, kdy se on-line trénink umístil jako trend číslo 1, v roce 2022 klesl až na 9. místo a nyní je dokonce mimo první dvacítku až na 21. pozici!
“V České republice očekáváme i v letošním roce vysokou oblíbenost klidnějších typů cvičení jako je jóga, Pilates nebo zdravotní cvičení. Po covidu se postupně vrací i návštěvnost skupinových lekcí, stále však mírně zaostává za individuálními typy cvičení,”
komentuje aktuální situaci prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.
Patří sem fitness trackery, chytré hodinky, monitory srdečního tepu, zařízení pro sledování GPS a trackery, které monitorují srdeční tep, kalorie, dobu sezení, spánek atd. Nositelné technologie se ocitly na prvním místě od svého prvního uvedení do průzkumu už v roce 2016, s výjimkou let 2018 (kdy byl tento trend třetí) a 2021 (druhý).
“Specifickou kategorií jsou přímá měření přímo ve fitness jako například MyZone pro osobní tréninky či skupinové lekce. Díky datům lze skvěle motivovat jednotlivce i skupiny a vytvářet soutěže postavených na přesných číslech,”
doplňuje Miroslav Jirčík z 3D FITNESS.
“Zájem o wearables se rozhodně neklesá,” řekl Thompson. “Nejenže jsou tato zařízení stále dostupnější, ale nositelná data se stále častěji používají například při lékařské diagnostice i případné léčbě, takže si i nadále udržují svou atraktivitu.”
Patří sem používání činek a kettlebellů ke zlepšení nebo udržení svalové kondice. V loňském roce klesl na osmé místo, ale v posledních 12 měsících jeho popularita stoupá.
Tato aktivita využívá k posilování váhu vlastního těla. Obliba tohoto typu cvičení zůstává stejná jako v předchozích letech.
“Obrovský boom od představení prvního modelu TRX. Váha vlastního těla je základním parametrem pro silový i vytrvalostní trénink,“
doplňuje Miroslav Jirčík z 3DFITNESS.
Tento trend se vrací poté, co byl v roce 2007 na druhém místě a v letech 2017 a 2022 klesl na 11. místo. “Jedná se o trend, který klade důraz na fitness potřeby generace baby boomu a starších lidí a vychází jim vstříc,” komentuje Thompson. “Lidé žijí déle, pracují déle a přejí si zůstat zdraví a fyzicky aktivní po celý život.” Thompson naznačuje, že tato generace má více “volných peněz” než mladší generace a jsou ochotni je investovat do svého zdraví. “Změna atmosféry (včetně osvětlení a typu hudby) posiloven tak, aby byla přátelštější ke starší generaci v tradičních pomalých částech dne, je typem trendu, který se v komerčních klubech zřejmě ujímá,” komentuje Thompson.
Tento trénink je definován jako trénink pro zlepšení rovnováhy, koordinace, funkční síly a vytrvalosti s cílem zlepšit každodenní běžné aktivity. Funkční fitness se poprvé objevil v roce 2007 na čtvrtém místě a v roce 2021 se propadl až na čtrnácté místo, letos tedy slaví comeback.
“Jeden ze zakladatelů funkčního tréninku Paul Check říkal, že základními pomůckami pro funkční trénink je váha vlastního těla, volná kladka a kvalitní velký míč. Toto několik desítek let staré pravidlo zůstává aktuální i v trendech pro rok 2023,”
říká Miroslav Jirčík z 3D FITNESS.
Skupinové procházky, vyjížďky, jízda na paddleboardu, jízda na horském kole nebo organizovaná pěší turistika a další venkovní aktivity, ať už jednodenní nebo vícedenní. “Kvůli omezení sportovat ve vnitřních prostorách v posledních dvou covidových letech se staly populárnějšími outdoorové aktivity,” uvedl Thompson. V roce 2021 se umístily na čtvrtém místě a v roce 2022 na místě třetím. Poprvé se objevily v roce 2010 na 25. pozici.
V loňském roce HIIT poprvé vypadl z první pětky – v letech 2014 a 2018 byl první – na sedmé místo a na této pozici se drží dodnes. Tréninky se liší formátem, ale mohou zahrnovat činky, jízdu na kole, posilování s vlastní vahou nebo chůzi do schodů.
Kombinované programy na hubnutí a cvičení jsou trendem v první dvacítce od začátku průzkumu. V roce 2022 skončily na pátém místě, ale pro rok 2023 klesly na osmou pozici.
“Díky sníženému množství pohybových aktivit v době lockdownu došlo u řady lidí k nárůstu hmotnosti, možná právě proto hledají pomoc u profesionálů ve fitness.” napsal Thompson.
“Význam zaměstnávání odborníků v oblasti zdraví a fitness certifikovaných prostřednictvím akreditovaných vzdělávacích programů zůstává stabilním trendem,” uvedl Thompson. Tento trend se poprvé objevil v roce 2019 na šestém místě, ale v letech 2021 a 2022 byl až třináctý.
Osobní trénink, který se v první desítce trendů objevuje od prvního zveřejnění průzkumu v roce 2006, je stále populární, nicméně ve srovnání s předchozími lety trvale mírně klesá.
Zbytek první dvacítky fitness trendů tvoří (v pořadí 11-20): core training; kruhový trénink; domácí posilovny; skupinový trénink; cvičení jako lék; programy pro zlepšení životního stylu; jóga; vzdělávání fitness profesionálů; koučink pro zdraví/duševní pohodu a mobilní cvičební aplikace.