Autor: Jitka Fialková, převzato z ČTK.
Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové přinese Havlíček kabinetu návrh, aby pro všechny zasažené obory byla schválena pomoc podle metodiky programu COVID Gastro, řekla ČTK.
Vláda bude podle Filipové jednat o pomoci uzavřeným provozům i v souvislosti se změnou stupně pohotovosti protiepidemického systému (PES) na nejpřísnější pátý. Teprve po jednání bude podle ní možné říci víc.
„Dá se předpokládat, že snahou bude srovnat pomoc pro jednotlivé sektory,“ řekla.
Podle Havrdové by i podnikatelé z dalších odvětví mohli získat podporu, kterou vláda nedávno schválila pro stravovací zařízení. Restauratéři budou mít nárok na 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka za každý den uzavření.
Havlíček podle Havrdové vyslovil také snahu vyřešit problém u kompenzačních programů, kdy jsou z kompenzačního programu COVID – Nájemné vyloučeny spřízněné osoby. Podle Havrdové se to týká až 20 procent všech zasažených podnikatelů, kteří dosud nesplnili podmínky pro získání tohoto státního příspěvku.
Zástupci fitness center a bazénů také otevřeli téma kompenzací na základě tržeb z předchozích let, jak jsou poskytovány v okolních státech. Havlíček podle Havrdové nevyloučil další debatu k tomuto tématu, nastavení takového programu by bylo ale složitější a neposkytlo by tak v současné době rychlou pomoc, uvedl podle ní na jednání.
Havrdová dále řekla, že ministra informovali o tom, že podpora vnitřních sportovišť je nižší než v jiných odvětvích. Navíc efektivita programů je nízká. Česká komora fitness v nedávném průzkumu mezi svými členy zjistila, že vládní programy pomohly 75 procentům provozovatelů pokrýt maximálně 20 procent ztrát.
V České republice od pátku platí přísnější, čtvrtý stupeň protiepidemického systému (PES). Znovu se musela zavřít fitness centra, posilovny, bazény či sauny. Obnovit provoz mohly 3. prosince, a to s omezeními, jako jsou povinné roušky při cvičení nebo limit 15 metrů čtverečních na jednoho klienta. Před tím nemohly z vládního nařízení fungovat od 9. října.
Vláda bude ve středu jednat o přechodu na pátý stupeň pohotovosti. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by mohla přísnější pravidla platit od 27. prosince. Zavřít by musely například všechny obchody kromě těch se základními potřebami, fungovat by nesměly ani služby jako kadeřnictví.