Za tímto výzkumem stojí organizace EMD UK (Exercise, Movement and Dance), národní řídící orgán pro skupinové cvičení ve Spojeném království. Její cílem je nejen popularizace skupinového cvičení, ale i prosazení jeho systematické podpory ze strany státu.
Zpráva odhaluje konkrétní benefity, které by měly zaujmout každého, kdo se zabývá veřejným zdravím:
Skupinové cvičení není jen zábava nebo způsob, jak si zpevnit tělo. V britském systému se začíná čím dál častěji objevovat i jako součást preskripce – tedy doporučení lékaře zapojit se do pohybových aktivit namísto či jako doplněk k medikaci.
Gill Cummings-Bellová, ředitelka EMD UK, k tomu říká:
„Tato zpráva potvrzuje, co už dlouho víme – že skupinové cvičení má obrovský dopad na fyzické i duševní zdraví obyvatel. Šedesát tisíc britských instruktorů je připraveno pomoci vládě vytvořit zdravější a šťastnější národ.“
V době, kdy i u nás narůstají náklady na zdravotnictví a řeší se dostupnost prevence, by mohla být britská cesta inspirací. Skupinová cvičení mají v Česku dlouhou tradici – od tanečních a aerobiku až po moderní funkční tréninky. Přesto mu stále chybí systematická podpora a uznání jako účinného nástroje pro primární prevenci, boj s nedostatkem pohybové aktivity a podporu duševního zdraví.
Britský příklad ukazuje, že pokud se skupinové cvičení dostane do popředí zájmu zdravotní politiky, přináší nejen úspory, ale i silnější a propojenější komunitu. Je čas, aby se i Česká republika zamyslela nad potenciálem, který se skrývá v každé skupinové lekci.