Benefity otužování: snižuje riziko cukrovky a mnoha dalších onemocnění

Vystavování těla studené vodě a chladu se stává čím dál tím více aktuálním tématem. Pojďme se tedy podívat na benefity otužování. Švédská studie z Karolina Institut zjistila, že během pobytu ve studené vodě se v našem těle odehrává nespočet procesů, které pozitivně ovlivňují funkci celého organismu. 

Hnědý tuk v boji proti rakovině

Při vystavení těla ledové vodě se aktivuje tzv. hnědý tuk, který spotřebovává cukry, které rakovinotvorné buňky využívají ke vzniku nádoru. Chladem aktivovaná hnědá tuková tkáň soupeří s nádory o glukózu a zamezuje tak růst nádoru. 

Otužování jako prevence před cukrovkou

Během otužování se v našem těle také zvyšuje produkce adiponektinu, což je hormon, který hraje klíčovou roli při ochraně před inzulinovou rezistencí a cukrovkou. Uvolňuje se tzv. „zdravý tuk“, který mimo jiné především snižuje riziko vzniku cukrovky II. typu. 

Po dokončení 104 studií International of Circumpolar Health se zjistilo, že otužování má nespočet dalších pozitivních vlivů na naše tělo. V těchto studiích se vědci zabývali především tématy jako jsou: záněty, imunitní systém nebo oxidační stres. Oxidační stres může nastat, pokud je v těle příliš mnoho odpadních látek a zároveň nedostatek antioxidantů.

Pomocník při regeneraci

Ve studené vodě se zcela prokazatelně uvolňuje svalové napětí a zlepšuje se krevní oběh. Dále je třeba vyzdvihnout, že otužováním se urychluje odstraňování odpadních látek z těla a zrychluje se tak obnova poškozených tkání.

Pozitivní dopad na psychiku

Ačkoliv pobyt v chladu nemusí být příjemný, do těla se vyplavují endorfiny, známé jako hormony štěstí. Díky tomu také mnohé studie došly k závěru, že ledové sprchy mají pozitivní dopad na zmírnění depresivních syndromů. Mimo jiné je to také jeden ze způsobů, jak zlepšit mentální sílu, překonání strachu a opustit komfortní zónu.

Kdy se otužování vyhnout?

Pokud je člověk nachlazený, tím pádem má oslabený imunitní systém, měl by si dát od otužování chvíli pauzu. Lidé s kardiovaskulárním onemocněním by se ledové vodě měli vyhnout pro jistotu úplně, šok který tělo dostane při pobytu v chladu by jim mohl spíše uškodit.

„Proces otužování se přirozeně vyskytuje při saunování. Saunování se totiž dělí do 3 fází, které hromadně nazýváme „saunovací kolečko“. Tři fáze jsou: prohřátí – zchlazení – odpočinek a občerstvení. Pokud vás tedy děsí pobyt v ledové kádi můžete čerpat z benefitů otužování i při návštěvě svého oblíbeného saunového centra. Začátečníkům doporučujeme využít vlažnou či studenou sprchu, odvážlivci mohou zkusit studenou sprchu, ochlazovací jezírko či bazének. Nezapomínejte také na zchlazení hlavy, nebo alespoň zátylku,“

dodává Dominika Nancy Balousová, ze sítě relaxačních center Infinit s.r.o. a členka představenstva České komory fitness.

Zdroje:

*Source. Mercer, JB et al. Health effects of voluntary exposure to cold water – a continuing debate. International Journal of Circumpolar Health. September 2022

**Source: Cao, Y et al. Brown-fat-mediated tumour suppression by cold-altered global metabolism. Nature. August 2022

Lessons in cold water immersion therapy from Colin Edgar of CET CryoSpas (healthclubmanagement.co.uk)

Komentáře